• . Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish davlat qoʻmitasining oʻrinbosari boʻlgan Oʻrmon xoʻjaligi davlat qoʻmitasining tashkil topganiga 1 yil toʻldi. Oʻrmon xoʻjaligi oʻz eʼtiborini asosan maishiy chiqindilarga qaratgan: qanday qilib ularni yigʻishtirib olish, tashish, utilizatsiya qilish, qayta ishlash va koʻmish. Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish davlat qoʻmitasida boʻlib oʻtgan uchrashuvdagi ilk maʼruzalarda ham ayni shu haqda gapirilgan. 2017-yilning aprelida maishiy chiqindilarga boʻlgan munosabatni tubdan oʻzgartirish boʻyicha 2017-2021 yillar uchun kompleks dastur qabul qilindi. Markazdagi va joylardagi ekologlar maxsus texnika anjomlari, chiqindi yigʻish punktlari va poligonlari bilan shugʻullanmoqda. 97 ta poligonlar tashkil qilindi. Tuman markazlari va qishloq aholi punktlari aholisining necha foizi sanitar-tozalash xizmatlaridan foydalana olish haqidagi raqamlar ham eʼlon qilindi: ikki yil oldin 5% boʻlgan boʻlsa, hozirda 38% ni tashkil etmoqda.
Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi iqtisodiy faoliyat milliy bankining kredit mablagʻlari evaziga, 9 ta yirik shaharlarimizda, qattiq maishiy chiqindilarni qayta ishlash boʻyicha klasterlar tashkil qilinmoqda. Qiymati 40 million AQSh dollariga teng boʻlgan mablagʻ ajratilmoqda.
Gʻarb mamlakatlarida mutaxassislar namuna olish uchun har qanday tashkilot hududiga hech qanday toʻsiqlarsiz kira oladilar. Bu tekshirish emas, namuna olish deyiladi. Bu esa – suvdagi va quruqlikda jonzotlar va odamlar zaharlanmasligi uchun qilinadi. Avvalda Oʻzbekistonda ham shunday tizim yaratilgandi, keyin bu tartibni oʻzgartirishgan. Endi esa ekologlar aholidan shikoyat qilishlarni talab qilmoqda. Kimdir shikoyat qilsagina, voqea joyiga borib muammoni oʻrganish mumkin boʻladi. Hech kim shikoyat qilmasa, ekologlarda ham muammoni borib oʻrganish uchun sabab boʻlmaydi.
Atrof-muhitni muhofaza qilish davlat qoʻmitasi, cheklangan vakolatlari boʻlishiga qaramasdan, Oʻzbekistonda atrof-muhitni zaharlovchi 16 mingta joyni monitoring qildi. Zaharlanishning belgilangan meʼyoridan oshib ketishi boʻyicha 700 tacha manbalar aniqlandi.
Zaharlovchi obyektlarga nisbatan umumiy qiymati 1,5 milliard soʻmga teng boʻlgan kompensatsion toʻlovlar va jarimalar solindi. 2245 ta obyektga nisbatan esa daʼvo arizalari kiritildi. Suv omborlariga quyiluvchi daryo qirgʻoqlari hududlaridan hokimlar tomonidan noqonuniy tarzda yer ajratib berilgan holatlar kuzatilgan va shunday hokim qarorlarining 300 tasi bekor qilindi. Oʻsimlik va hayvonot dunyosini muhofaza qilish boʻyicha Oʻzbekiston Respublikasining qonunchiligi buzilgan holatlar yuzasidan 5548 ta qonunbuzarlar aniqlangan va ulardan umumiy qiymati taxminan 2 milliard soʻmga teng boʻlgan jarima va zararlangan undirilgan.
Oʻtkazilgan press-konferensiyalarda, daraxtlarni noqonuniy tarzda kesishga qarshi qaratilgan ishlar boʻyicha statistika taqdim etildi: «Daraxtlarni noqonuniy kesish boʻyicha jismoniy shaxslardan 579 ta murojaat kelib tushgan. Umumiy, 2 mingdan ortiq qonun buzish holatlari aniqlangan va ulardan, oʻsimlik dunyosiga yetkazilgan zararni qoplash uchun, umumiy qiymati 1 milliard soʻmdan ortiq mablagʻ undirilgan».
Oʻzbekistonning togʻli hududlaridagi daraxtlarning kesilishi aholining ulkan noroziligini keltirib chiqaryapti. «Qachon Davlat qoʻmitasi ruxsat berilgan   kesish ishlarini reestrga kiritadi va ularni oʻz rasmiy veb-saytiga joylaydi? Bu, Vazirlar Mahkamasining 2014-yildagi 290-sonli, «Biologik resurslardan foydalanishni tartibga solish va tabiatdan foydalanish sohasida ruxsat berish tartib-taomillaridan oʻtish tartibi toʻgʻrisidagi» qarorida koʻrib chiqilgan».
Javob tariqasida esa, Davlat qoʻmitasi informatsion-analitik markazining kamchiliklari tuzatilayotgani aytilgan. «Berilgan ruxsatnomalar haqidagi maʼlumotlarni saytda maʼlum qilishni 3 oydan keyin yoʻlga qoʻyamiz». – «Daraxtlarni kesish haqidagi «kelishuvlar va muvofiqlashtirish» haqida maʼlumotlar saytda joylashtiriladimi, yoʻqmi?» Mana toʻrt yildirki, tabiatni muhofaza qilish tashkilotlari ruxsat bermayotganini, balkim kelishuv qilayotgani va muvofiqlashtirayotganiga hammani ishontirmoqchi boʻlib kelyapti. «Ruxsatnoma esa hokimiyatlar qoshidagi «yagona darcha» orqali beriladi». Press-konferensiyada ayni oʻsha, harakatsizlikni oqlovchi bahonani eshitdik.
Fuqarolarning fikricha bu – javob berishdan va javobgarlikdan qochishdir. Bu haqda fuqarolar nomidan jurnalistlar press-konferensiyada aytib oʻtishdi. 290-sonli (2014-y.) Qarorga kiritilgan ilovaga Vazirlar Mahkamasi oydinlik kiritib oʻtishicha, mazkur ruxsat beruvchi xarakterdagi hujjat bu –ruxsat beruvchi va muvofiqlashtiruvchi shakldagi qarordir. Reestrda joylangan ruxsatnomalar tanishib chiqish uchun hammaga ochiq: ham jismoniy, ham yuridik shaxslarga.
Yana bir tahlikali savol tugʻiladi: «Qanday mezonlarga koʻra kadrlar tanlab olinadi? Oʻsha kadrlar zarur bilimlarga egami? Ular oʻzlarining tabiatni muhofaza qilishdek burch va majburiyatlarini anglab yetadimi?
Toshkentdagi «Botanika bogʻi» dagi daraxtlar kesilayotganda ham kadrlar masalasi koʻtarilgandi. OAV ikki marta, 2017-yilning qishida va kuzida, daraxtlarning noqonuniy kesilayotgani yuzasidan xavotirli shov-shuv koʻtargandi. Jurnalistlar ikki marta, Davlat qoʻmitasi xodimlari bilan «Botanika bogʻi»ga borishdi.
Ikki holatda ham Bogʻ maʼmuriyati daraxtni kesish uchun ruxsatnomani taqdim qilolmagan va javobgarlikka tortilmagan. Ekologlarni asfalt yoʻl boʻylab yurib, kesilgan daraxtlarning toʻnkalari sonini sanashga chaqirishga majbur boʻlingan. Ekologlarni boshqa qonunbuzarliklarga ham eʼtiborlarini qaratish uchun, jurnalistlar «Oʻsimlik dunyosini muhofaza qilish va undan foydalanish toʻgʻrisidagi» Qonundan iqtibos keltirgan: «Botanika bogʻlarida ularning rivojlanishiga mos kelmaydigan va oʻsimlik dunyosini saqlab qolishga xavf soladigan faoliyatlar taqiqlanadi». Shunda ham natija boʻlmadi. Yosh xodimlar oʻz kasbida kompetensiyaga ega emaslar – hattoki voqea joyida protokol ham tuzmadi. Buxoro viloyatida joylashgan «Jayron» eko-markazi haqida gap ketganda ham kadrlar borasida savollar tugʻildi. Mazkur eko-markazning hududidan avtomobil yoʻli oʻtgan boʻlib, markaz hududi ikkiga boʻlingan.
Birinchi hududning atrofi 1977-yilda, «Jayron» eko-markazi tashkil topgan paytda toʻsiqlar bilan oʻralgan. Keyinchalik eko-markazga ajratib berilgan ikkinchi hududning atrofi esa oʻralmagan. Atrofi oʻralmagan mazkur hududni nazorat qiluvchi videokameralar esa ishlamaydi. Braknoerlik avj olgan, markaz hududi borgan sari egallab olinyapti. 40 yil davomida markaz tomonidan belgilangan vazifalar unutilishi asnosida, shlakoblokdan toʻsiq qurilyapti: turistlar uchun tantanali kirish darvozasi bor-u, lekin turistlarni kutib oladigan va ekskursiya uyushtiradigan hech kim yoʻq.
Mazkur masalaga javob tariqasida, hattoki AQShdan ham mutaxassislar jalb etilishi aytib oʻtildi. Eko-markazga yetarli bilim va ilmiy salohiyatga ega boʻlgan oʻzbekistonlik botaniklar va zoologlar ishga olinadimi, yoʻqmi – nomaʼlum.

The State Committee, which became the heir of the State Committee on Nature Protection, is one year old. The attention of the State Committee is mainly focused on household waste: how to collect them, transport them, disposal of them, recycle and dispose of them. This was told in the reports that began the meeting at the State Committee on Ecology and environmental protection. In April 2017, the Comprehensive Program on a fundamental improvement in the management of household waste for 2017–2021 was adopted. Environmentalists in the center and in the field are engaged in special equipment, garbage collection points and landfills. Equipped 97 polygons. The figures, what proportion of the population in district centers and rural settlements covered by sanitation services, were also called: 5 percent two years ago, and now - 38 percent.
In nine large cities of the country, clusters are being created for processing solid household waste at the expense of credit funds of the National Bank for Foreign Economic Affairs. Allocated the sum equivalent to the 40 million dollars.
In the West, experts for sampling come freely to any enterprise. This is not considered as a verification. This is called sampling. And this is done so that neither fish, cattle, nor people are poisoned. Such a system was created at first in Uzbekistan. While the order is "not rewritten." Now environmentalists are calling the public: “Complain!” Fishermen complained - they left for the scene. They did not complain – ecologists have no grounds.
Even with the very limited rights of the State Ecology Committee, Uzbekistan has monitored 16,000 sources of environmental pollution during the year. Revealed about seven hundred sources that have exceeded the limits of pollution.
Polluters have been paid compensation payments and fines totaling 1.5 billion soums. Claims have been filed against 2,245 objects. Three hundred resolutions of khokims on illegal land acquisition along the banks of rivers in water protection zones were annulled. In connection with violations of the laws of the Republic of Uzbekistan on the protection of flora and fauna, 5,548 offenders were detained, from whom fines were recovered, damage in the amount of about two billion soums was compensated.
At press conferences devoted to struggle with illegal cutting down of trees: “From individuals 577 complaints were received about illegal felling of trees. In total, over two thousand offenses were revealed for which the sums of damage inflicted on the plant world in the amount of over 1 billion soums were recovered. ”
Cutting down trees in the mountains of Uzbekistan causes mass discontent among the population. “When will the State Committee start keeping registers of the issued permits and post them on the official website? This is provided for in the "Regulations on the use of plant world objects and the passage of licensing procedures in the use of plant world objects" (approved by Resolution of the Cabinet of Ministers No. 290 in 2014). "
The answer was that the deficiencies in the work of the information and analytical center of the State Committee are being corrected. "After three months, we will begin to post permissions on the site." - “Will they be posted on the“ approval ”site for tree felling?” For four years, the environmental authority has been trying to convince everyone that it does not allow, but only approves. “Hokimiyats are allowed through the“ single window ”. At the press conference, we heard the same version, apologizing inaction.
According to the citizens’ opinion , this is a departure from the answer and from responsibility, which the journalists said at the press conference on behalf of the citizens. In the annex to Decree No. 290 (2014), the Cabinet of Ministers explained what a permissive document is: this decision is in the form of a permit, an agreement. The information contained in the registers of the issued permits is open for legal entities and individuals to familiarize themselves with it.
Another alarming question: “What are the criteria for staffing? Do they have the necessary education, to understand their mission as environmentalists? ”
They talked about personnel in regard with the cutting of trees in the Botanical Garden of Tashkent. Twice the mass media raised the alarm due to illegal logging - in the winter and autumn of 2017. Twice the journalists, together with the staff of the State Committee, went to the Botanical Garden.
The administration of the Garden in both cases did not submitted permits for cutting and did not responded for cutting down dozens of trees. Environmentalists had to persuade to get off the asphalt and felt the stumps. To environmentalists, in order to pay attention to other violations, the journalists quoted the article of the Law “On the protection and use of flora: “On the territory of botanical gardens, activities that are inconsistent with the goals of their formation and threatening the preservation of the plant world are prohibited. And also to no avail. Young employees do not have enough competence, even the protocol at the scene was not made up. About the cadres the question arose again when we were talking about the “Jeyran” eco center. Located in the Bukhara region. He has two territories separated by a highway.
The first territory was cordoned off in 1977, when the eco-center “Jeyran” was created. The second, allocated to the eco center later, is not fenced. Video cameras that allowed to control the not fenced territory, are broken. Poaching is booming, land is being grabbed. Against the background of forgetting the tasks that the eco center has solved for four decades, a cinder block fence with a main entrance for tourists is being built, while there is no one to accept and conduct an excursion for them.
The answer was that experts will be attracted even from the States. It is not clear whether the Uzbek zoologists will be sent to work at the Eco center of Botany with appropriate education and scientific potential.