2015-yil soʻngida Fransiya poytaxtida BMT ning navbatdagi konferensiyasi boʻlib oʻtdi. Unda, parlovchi gazlarini havoga uchirib yuborish amaliyotini kamaytirish borasida uzoq muddatli strategiya belgilab olindi. Asosiy moʻljal bu – sayyoramizning isish darajasini 1,5-2 daraja Selsiyda ushlab turish.
GLOBAL ISISHNING SABAB VA OQIBATLARI
Global isish bu – butun Yer shari boʻylab oʻrtacha haroratning oshishiga aytiladi. XIX asrning oxirlaridan boshlab harorat oʻzgarishlarini qayd etish anʼanasi yoʻlga qoʻyilgan. 100 yilning oʻzidayoq okean va quruqliklar ustidagi harorat umumiy 0,8 gradusga oshgan. Olimlarning taxminiga koʻra, XXI asrda umumiy harorat yana 2 gradusga oshishi mumkin. Ayrim pessimistik taxminlarga koʻra esa 4 gradusga oshishi ehtimoli bor.
Hattoki havo haroratining arzimas darajada koʻtarilishi ham keyinchalik tiklab boʻlmas oqibatlarga olib kelishi mumkin. Yer sharining umumiy harorati koʻtarilishi allaqachon quyidagi oqibatlarga olib keldi:
Dunyo okeanlarining umumiy sathi 14 santimetrga koʻtarildi.
Bir yil davomidagi sovuq kunlarning soni qisqardi.
Kuchli shamol va boʻronlarning kuchi va soni oshdi.
Potsdam Universiteti olimlarining iqlim tadqiqotlari boʻyicha olib borgan izlanishlari shuni koʻrsatadiki, global isishning asosiy sababi bu atmosferamizdagi karbonat angidrid gazining konsentratsiyasi oshishi sabablidir. Ushbu haqiqatni boshqa davlatlarning tashkilotlari, hamda xalqaro tashkilotlar ham, tasdiqlashdi.
Tabiatda aylanish jarayoni cheksiz davom etadi, yaʼni bir mamlakatdagi ekologik buzilish – boshqa hududlardagi falokatli holatlarga sabab boʻladi. Okean oqimlariga va havo ifloslanishiga toʻsiq qoʻyish ilojsiz, shuning uchun sayyoramizning ahvoliga barcha davlatlar birdek masʼuldirlar.
INSONIYATNI KELAJAKDA KUTAYOTGAN MUAMMOLAR
Olimlar taxminlariga koʻra, haroratning oshishi salbiy oqibatlar jarayonini faqatgina kuchaytiradi:
Okean sathining koʻtarilishi koʻpgina yerlar va aholi punktlarining suv ostida qolishiga olib keladi.
Yomgʻirlar davomiyligi va kuchining oshishi katta suv toshqinlariga sabab boʻladi. Bu paytda esa, sayyoramizning boshqa hududlarida katta qurgʻoqchilik oddiy holga aylanib qoladi.
Klimat oʻzgarishi qishloq xoʻjaligi sohasini ham qiyin ahvolga solib qoʻyadi. Yer shari aholisi koʻpayib borayotganini hisobga olsak, oziq-ovqat mahsulotlari yetishmovchiligi ehtimoli yanada oshadi.
Koʻp hayvonlar oʻzlariga mos qulay sharoit izlab migratsiya qilishga majbur boʻlishadi. Ayrim kam sonli turlar esa butunlay yoʻqolib ketishi ham mumkin.
Hozirdanoq, «Irma» va «Harvi» kabi boʻronlar minglab odamlarning hayotiga zomin boʻlib, yuzlab uylarni vayron qilmoqda. Ayni damda kuzatilayotgan, mamlakatlar iqtisodiy yoʻqotishlarining deyarli 90 foizi sel, suv toshqini, boʻron va qurgʻoqchilik kabi tabiat hodisalari tufayli roʻy bermoqda. Salbiy ekologik holat va anormal issiq harorat saraton bilan kasallanishlar, allergiya va yangi turdagi viruslar soni oshishiga sababchi boʻlyapti.
«YASHIL ENERGETIKA» – YER SAYYORASINI QUTQARISH UCHUN IMKONIYAT
Neft, koʻmir va gazning oʻrnini bosa olishi mumkin boʻlgan alternativ energiya manbalari allaqachon insoniyatga ayon. Yashil energetika – ayni ekologik holatni yaxshilay oladi, yoki, hech boʻlmaganda, global isish jarayonini sekinlashtiradi. Buning uchun, avvalambor, parlovchi gazlarni atmosferaga tarqalishini qisqartirish va sanoat korxonalarida zamonaviy havo tozalovchi tizimlarni oʻrnatish lozim, oʻsha sanoat korxonasi joylashgan mamlakatlarning rivojlanganlik darajasidan qatʼiy nazar.
Anʼanaviy yoqilgʻi turlaridan voz kechib, qayta tiklanuvchi energiya manbalarini ommalashtirishni bugungi kunda – iloji bor! Elektr toki yordamida harakatlanuvchi avtomobillar bozorining ulushi yildan-yilga oshib bormoqda. Buning evaziga esa, odamzod yangi ish oʻrinlari, biosferamiz muhofazasi, musaffo havo va salomatlikka erishadi.
«Heptapolis GreenEnergy Solution» kompaniyasi global isishga qarshi kurashish uchun qiziq bir taklifni oʻrtaga tashladi (http://www.heptapolisenergy.com/). Birinchidan, mazkur kompaniya energiya samaradorligini va yashil energetika koʻlamini oshirish uchun innovatsion texnologiyalar ishlab chiqdi:
Faqatgina quyosh energiyasi hisobiga ishlaydigan atom yoritish tizimi.
Elektr energiyasini 85% dan ziyod miqdorda tejay oladigan atom klimat tizimi. Bunda, kompressor va vertikal konstruksiyaning yoʻqligi qoʻl keladi.
Hech qanday qazilma yoqilgʻi talab etmaydigan atom elektrogeneratori.
«Heptapolis» kompaniyasining ikkinchi, muhim innovatsion loyihasi – anʼanaviy investitsiya shaklidan voz kechish hisoblanadi. Dastlabki investitsiya summasi bor-yoʻgʻi 100 yevroni tashkil etadi.
«Heptapolis»ning biznes-gʻoyasi – blokcheyn texnologiyasi yordamida himoyalanadigan yagona ekosistema yaratishdan iborat. Barcha investorlar belgilangan miqdorda jetonlar (token) oladi. Jetonlar qiymati esa investor kiritgan summa qiymatiga teng boʻladi. Jetonlar qiymati, oʻz navbatida, real, qimmatbaho ishlab chiqarish obyektlari va tovarlari qiymati bilan mustahkamlanadi. «HeptapolisHumanitarian Energy Coin» (http://heptapolis.io/) loyihasi ishtirokchilarining bir narsaga ishonchi komil – ularning loyihasi nafaqat sayyoramiz ekologik holatini yaxshilashda qoʻl keladi, balkim dunyodagi barcha aholining mavjud muammolariga eʼtiborni jalb qiladi.
Global isish bu – barchamizning umumiy muammomiz boʻlib, uni faqat bir-birimizni xabardor qilibgina hal qilish mumkin. Harorat oshishini toʻxtatish bu – butun insoniyatga yashab qolish imkoniyatini berish demak. Yaqin kelajakda odamlar hal qilishi kerak boʻlgan masalalar:
Jismoniy va yuridik shaxslar alternativ energiya manbalarini oʻrnatib olishlari uchun ularga chegirma va soliq imtiyozlarini taqdim etish.
Parlovchi gazlarga oid qatʼiy qonunchilik normalarini tuzib chiqish va soliq solish.
Elektr tejovchi texnologiyalar sohasini rivojlantirish va investitsiya kiritish.
Elektro-avtomobillardan foydalanishni ragʻbatlantirish.
Sayyoramiz tabiati va mavjud resurslar bilan ehtiyotkorona muomala qilishni oʻrgatuvchi tadbirlar oʻtkazish va targʻibot qilish.

How can alternative energy help with global warming?
At the end of 2015, a regular UN conference was held in the French capital, within the framework of which a long-term strategy to reduce greenhouse gas emissions was determined. The main goal is to keep the level of warming on the planet within 1.5-2 degrees Celsius.
Reasons and consequences of global warming
1
Global warming – is rising of the middle temperature throughout the planet. Changes have been documenting since end of 19-th century. Only in last 100 years common temperature over the oceans and land increased on 0.8 degree. According to the scientists forecast in 21-st century temperature may increase by 2 degrees, as to pessimistic prognosis, this growth may constitute 4 degrees..
Even slightly air temperature growth, brings to irretraceable consequences. Warming has been reason for:
1.Magnification of global level of world ocean on 14 centimeters.
2.Reduce of cold days quantity per year.
3.Growth of storms and hurricanes quantity.
During the research arranged by the scientist of Potsdam Institute for Climate Impact Research was established, that main reason of global warming is increasing of carbon dioxide concentration in the atmosphere. This fact confirmed and other national and international organizations.
In the nature goes on eternal circuit and any ecological violations in one country, brings to cataclysms the other regions. Set the borders for ocean flows and polluted air is impossible, so each country is responsible for condition of the planet.
What is waiting for us in the near future?
As scientists say, further increase of temperature is going to increase negative process:
Increasing of world ocean leads to flooding of many regions and populated points.
Rising of duration and rains power will contribute to huge quantity of floods. It easy to realize, that in other regions great dryness will become normal.
Changing of the climate puts in hard position of agriculture culture manufacturers. In account of potential population increase, probability of lack food resource is becoming even higher.
Many animals are going to be forced to migrate, looking for better place for living. Endangered species may even disappear.
Even now the hurricanes like ”Irma” and “Harvy” take thousands of lives and destroy hundreds houses. About to 90 percent of economic loss happens owing floods, hurricanes and drought. Bad ecology and abnormal heat becomes the reason of cancer disease rising, allergy and appearance of new virus stains.
Green energetics as chance to safe world
Humanity know alternative sources of energy, which can be used like oil, coal or gas. Green energetics may develop ecologic situation and at least reduce steps of global warming. First of all it is necessary to reduce greenhouse gas emission, set modern systems of air purification on industrial companies, without looking at country`s economic development.
2
Refuse of traditional fuel and popularization of revisable sources – is reality. Share of electro car market growth each year. In return humanity receive new workplaces, saving biosphere, pure air and health development.
Interesting decision in war with global warming offered “Heptapolis Green Energy Solution” (http://www.heptapolisenergy.com/). Firstly, company made innovational technologies in the sphere of energy efficiency and green energetics:
Autonomous lighting system, which takes the only energy of sun.
Autonomous climate system, which allows to save more than 85 percent electric energy. Due to absence of compression and vertical construction.
Autonomous electro generator, which do not require using any kind of fossil oil.
Second important innovation from “Heptapolis” project founders is not traditional investing.
The sum of the initial investing is only 100 euro
3
The business idea of ​​Heptapolis is to create a single ecosystem protected by blockchain technology. All investors will receive a certain number of tokens that will correspond to the amount of their investments. The tokens, in their turn, will be supported by real production facilities and products. Participants in the Heptapolis Humanitarian Energy Coin project (http://heptapolis.io/) are confident that their development will not only improve the ecological situation on the planet, but will draw attention to the existing problem of all the inhabitants of the Earth.
Global warming is a common problem that can be solved only together. To stop the increase in temperature is to give a chance to all of humanity to survive. The main tasks that people will face in the near future:
Providing citizens and companies discounts and tax incentives for the installation of alternative energy sources.