«Yashil kelajak» NDT oʻzining ilk seminarini tashkil qildi va unda Oʻzbekiston Respublikasi Oʻrmon xoʻjaligi davlat qoʻmitasi va AQSh Oʻrmon xizmati vakillari tajriba almashish maqsadida Soʻqoqdagi qoʻriqxonada yigʻildilar.
13-15 sentyabr kunlari Toshkent viloyatining Parkent tumani, Soʻqoq qishlogʻidagi oʻrmon hududida bir necha treninglardan iborat seminar tashkil qilindi. AQSh Oʻrmon xizmati (US Forest Service) dan tashrif buyurgan hamkasblar: Lia Lord (Leah Lord), Otom Ela (Autumn Ela) va Mettyu Fillips (Matthew Phillips) lar AQSh hududlarida rekreatsion qoʻriqxonalar tashkil qilish borasidagi oʻz tajribalari bilan oʻrtoqlashdi.
«Nufuzli qoʻriqxonalardan tashrif buyurgan oʻzbekistonlik oʻrmonshunoslar va mutaxassislar bilan birga ishlashdan va oʻzaro tajriba almashishdan mamnunmiz. Ular bizning, AQShdagi tashkilot qoʻriqxonalar bilan qanday tazrda ish olib borishimizga va tajribamizni qanday qilib Oʻzbekistondagi qoʻriqxonalarda mumkinligiga katta qiziqish bildirishdi», – deydi dastur menejeri Lia Lord.
AQSh Oʻrmon xizmati butun dunyo boʻylab hamkorlikni yoʻlga qoʻygan va bunga hali koʻp boʻlmadi. Ular hamkorlik qilayotgan davlatlar qatoridan Afrika mintaqasining bir nechta davlatlari oʻrin olgan. Maqsad – ularda ekoturizmni rivojlantirishga koʻmaklashish.
Seminar davomida amerikalik hamkasblar bir qancha kompleks masalalarni oʻrtaga tashladi: tabiat qoʻynida oilaviy hordiq chiqarish mumkin boʻlgan rekreatsion dam olish hududini yaratish – hududni planlashtirish, dizaynini yaratish, soʻqmoqlarni tiklash va Soʻqoqda infratuzilmani yoʻlga qoʻyish.
Tadbirning muhim jihati shundaki, unda aniq bir natijaga erishish maqsad qilib olindi. Shu tarzda, seminar oʻzaro muloqotlarga boy, interaktiv tarzda oʻtkazildi. Leksiyadan tashqari, seminarda amaliy mashqlar ham bajarildi.
Treningning birinchi kunida, AQSh Oʻrmon xizmati mutaxassislari milliy qoʻriqxonalar yaratish va ularni koʻrkamlashtirish borasidagi oʻz tajribalari bilan oʻrtoqlashishdi. Ikkinchi va uchinchi kunlari esa, seminar ishtirokchilari guruhlarga boʻlinib, treningni dala-maydon sharoitida olib borishdi. Ular mahalliy sharoitni oʻrganib chiqib, xarita tuzib chiqishdi va atrof-muhit holatini tahlil qilish va baholash metodlari bilan tanishdilar. Oʻrganilgan bilimlarni amalda bevosita tatbiq qilar ekan, oʻrmon xoʻjaligi xodimlari maxsus ish qurollari bilan ham tanishdilar. Ulardan biri klinometr – qiyaliklarning burchagini aniqlaydigan asbob.
Seminar yakunida, qoʻriqxonani koʻrkamlashtirish va uni dam olish maskani sifatida ommaviylashtirish boʻyicha har bir guruh oʻz shaxsiy qarashlarini taqdim etdi.
Oʻtkazilgan trening natijasida oʻrmon xoʻjaliklarimiz xodimlari nafaqat katta tajriba va bilimlarga ega boʻldilar, balkim, qoʻriqxona hududida koʻngildagidek dam olish maskanini yaratish borasida xorijiy hamkasblaridan aniq, yoʻnaltirilgan maslahatlar olishdi.

First workshop in Sukok
NGO Green World Future has hold the first workshop, thanks to which  State Committee on Forestry and US Forest Service united in conservation of  Sukok area for experience exchange.
On September 13-15, a workshop consisting of a number of trainings and seminars was held on the territory of the Sukok forest zone in Parkent district of the Tashkent region. During the process, American colleagues from US Forest Service Leah Lord, Otom Al and Matthew Phillips shared their experiences in creating recreational parks in the United States
“We are pleased to work and share experiences with Uzbek foresters and specialists from recognized parks who have shown great interest in learning how our organization manages its parks, and how park managers in Uzbekistan can apply this experience” said a program manager Ms. Leah Lord..
Recently, the US Forest Service started cooperating with partners throughout the world, including several countries in the African region, to maintain the development of their eco-tourism.
During the seminar, American colleagues raised a complex of issues related to the creation of a recreational area suitable for family recreation in nature - territory planning, design, trail restoration, and the creation of infrastructure.
An important aspect became the orientation of the event to the specific result. In this way, the workshop was held in an interactive format, in which, besides lectures, practical tasks were also presented.
On the first day of training, specialists from the US Forest Service shared their experience in creating and refining national natural parks. The second and third day, by dividing  into teams, participants of the workshop  spent  in the field. They studied the terrain, made organizational plans and got acquainted with the methods of analysis and assessment of the state of the environment. Applying the studied material directly in practice, the staff of the committee also got acquainted with specialized devices, one of which was an inclinometer - a device used to measure the angle of the path.
According to the results of the workshop , each team presented its own version  of  the design on ennobling  the  park and  popularizing it as a recreation area.
Due to the training, the staff of the committee not only adopted valuable experience and knowledge, moreover obtained specific recommendations from foreign colleagues on the creation of a full-fledged recreation area in the reserve.